Czy jest nowe prawo jak szkolić z bhp w Białymstoku?

Czy jest nowe prawo jak szkolić z bhp w Białymstoku? czyli kurs bhp białystok szkolenia BHP jest obowiązkowe dla każdego pracownika oraz pracodawcy. Jedną z najczęściej stosowanych form szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy są seminaryjne spotkania z prowadzącym. W

Dodane: 28-08-2020 11:29
Czy jest nowe prawo jak szkolić z bhp w Białymstoku?

Czas trwania szkolenia BHP

kurs bhp białystok

Firma działająca w branży dotyczącej bezpieczeństwa i higieny pracy zajmuje się przeprowadzaniem odpowiedniego szkolenia BHP. Posiadanie ważnego okresowego szkolenia BHP jest obowiązkowe dla każdego pracownika oraz pracodawcy. Jedną z najczęściej stosowanych form szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy są seminaryjne spotkania z prowadzącym. W zależności od rodzaju szkolenia BHP może ono trwać krócej lub dłużej. Czas trwania szkolenia BHP jest uzależniony od rodzaju kursu i tego, jaki zakres materiału obejmuje. Szkolenia BHP mogą trwać od ośmiu godzin lekcyjnych aż do trzydziestu dwóch w zależności od wybranego kursu. Najdłużej trwający kurs BHP, czyli minimum trzydzieści dwie godziny lekcyjne, jest przeznaczony dla pracowników służby BHP. Natomiast najkrótsze szkolenia BHP trwają od ośmiu godzin lekcyjnych i są to kursy przeznaczone dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach biurowych oraz dla pracowników na stanowiskach robotniczych. Pod uwagę należy także wziąć okres ważności danego szkolenia BHP.

Obowiązek wyznaczenia pracownika do pierwszej pomocy

Jednym z wielu obowiązków pracodawcy, wynikających z odpowiednich przepisów i rozporządzeń, jest wyznaczenie pracownika odpowiedzialnego za udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej. Obowiązek wyznaczania w miejscu pracy osób przeznaczonych do udzielania pierwszej pomocy wynika z art. 207/1. Samo szkolenie z zakresu udzielania pomocy przedmedycznej nie jest obowiązkowe dla wszystkich pracowników, jak ma to miejsce w przypadku szkolenia BHP, jednak warto zadbać o to, by osoba wyznaczona do udzielania pomocy przeszła odpowiednie szkolenie. Sam kurs udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej obejmuje wiele zagadnień związanych z zasadami niesienia pomocy przedmedycznej w różnych sytuacjach. Firma zajmująca się branżą BHP oferuje także prowadzenie szkolenia przedmedycznego dla pracowników, które może być dopasowane do danego przedsiębiorstwa i zagrożeń mogących wystąpić w danym miejscu pracy. Osoba wyznaczona przez pracodawcę do udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej powinna posiadać wiedzę praktyczną i teoretyczną z tego zakresu.

Istotność wstępnych szkoleń BHP

kurs bhp białystok

Wstępne szkolenia BHP obowiązują wszystkich pracowników, którzy mają zaczynać pracę w danym miejscu. Pracodawca powinien mieć na uwadze to, że za zatrudnienie pracownika nieposiadającego ważnego wstępnego szkolenia BHP, może czekać go dotkliwa kara finansowa. Dlaczego posiadanie ważnego szkolenia wstępnego z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy jest tak istotne dla pracownika? Powodów jest kilka, jednak najważniejszy z nich jest taki, że obowiązek wstępnego szkolenia BHP wynika z przepisów prawnych. Ponadto pracownik podczas wstępnego szkolenia jest zapoznawany z podstawowymi zasadami BHP, nic więc dziwnego, że pracownik powinien być z nimi zaznajomiony przed rozpoczęciem pracy w danym zakładzie. Posiadanie wiedzy na temat bezpieczeństwa i higieny pracy pozwala na zachowanie odpowiednich warunków w miejscu pracy i stosowanie się do zasad ogólnego bezpieczeństwa, co zmniejsza ryzyko wystąpienia niebezpiecznej sytuacji. Dokumentem, który potwierdza ukończenie szkolenia, jest karta wstępnego szkolenia BHP.

Jak wygląda internetowe szkolenie BHP

Jedną z form prowadzenia szkolenia BHP jest tak zwane szkolenie online. Internetowe szkolenie z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy odbywa się za pośrednictwem specjalnej platformy. Skorzystanie z oferty e-learningu przy prowadzeniu szkolenia BHP może przynieść pracodawcy wiele korzyści. Kurs BHP online jest prowadzony na platformie internetowej przeznaczonej do tego celu, a dostęp do kursu posiadają wszyscy uczestnicy szkolenia BHP. Podczas kursu online pracownicy są zapoznawani z odpowiednimi zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy za pomocą multimedialnych prezentacji, a sam kurs jest podzielony na poszczególne lekcje. Każde szkolenie BHP, tak samo również to online, kończy się egzaminem, którego zdanie zaświadcza o uczestnictwie w kursie. Korzystanie ze szkoleń online jest z pewnością bardzo wygodnym sposobem przyswajania wiedzy z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Ponadto szkolenia BHP online umożliwiają uczestnictwo w kursie większej ilości osób niż w przypadku standardowego szkolenia.