Czy można uczyć bhp we własnym domu?

Czy można uczyć bhp we własnym domu? czyli kurs bhp online zkolenia BHP. Wzięcie udziału w takim szkoleniu z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy obecnie najczęściej odbywa się za pomocą specjalnych platform internetowych. Ukończenie takiego szkolenia, w gł

Dodane: 26-04-2020 08:10
Czy można uczyć bhp we własnym domu?

Szkolenia BHP na uczelniach

kurs bhp online

Ten, kto kiedykolwiek studiował na jakieś uczelni wyższej z pewnością wie, że jednym z warunków zaliczenia pierwszego semestru jest ukończenie obowiązkowego szkolenia BHP. Wzięcie udziału w takim szkoleniu z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy obecnie najczęściej odbywa się za pomocą specjalnych platform internetowych. Ukończenie takiego szkolenia, w głównej mierze, polega na zapoznaniu się z przedstawianą treścią, a potem na uzupełnieniu pytań kontrolnych, dotyczących tego, co było omawiane w danym dziale. Po zakończeniu pytań kontrolnych z ostatniego działu otrzymuje się informację zwrotną o uzyskanym wyniku takiego kursu. Bardzo często platformy uniwersyteckie współpracują z firmami zajmującymi się szkoleniami BHP. Branie udziału w kursie z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy za pośrednictwem strony internetowej jest wygodnym rozwiązaniem organizacyjnym ze strony władz danej uczelni. Pozwala bowiem na ukończenie takiego szkolenia wszystkim studentom, bez konieczności uczęszczania na dodatkowe spotkania.

Cena szkoleń BHP

kurs bhp online

Można wyróżnić więcej niż jeden typ szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, ze względu na grono odbiorców takiego szkolenia. Ponadto sama forma szkolenia może być różna, bo może się odbywać albo w postaci spotkań w ramach seminarium, albo za pomocą platformy służącej do e-learningu. Przy wycenie szkolenia BHP należy wziąć pod uwagę te czynniki, a także liczbę uczestników biorących udział w kursie. W celu zorientowania się, jak wygląda sytuacja rynkowa, należy porównać kilka ofert i wybrać tą, która najbardziej odpowiada naszym potrzebom. Najlepiej skontaktować się z daną firmą, prowadzącą szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, podając wszystkie wymagane informacje, by uzyskać wycenę wybranej usługi. Często na stronach dostępne są formularze zgłoszeniowe, które wystarczy wypełnić i wysłać. Jak więc widać, cena szkoleń BHP jest zależna od wielu czynników, takich jak rodzaj i typ szkolenia oraz liczba uczestników. Żeby poznać szczegółową wycenę usługi, najlepiej skontaktować się z wybraną firmą.

Ćwiczenia ewakuacyjne

Przebieg akcji ewakuacyjnej, w razie pożaru czy też innego niebezpiecznego wypadku, w dużej mierze zależy od wiedzy osób przebywających w danym budynku. Istotnym czynnikiem przy ewakuacji jest znajomość najkrótszej drogi ewakuacyjnej, umożliwiającej bezpieczne wyjście z budynku. Próbne ćwiczenia ewakuacyjne są wymogiem w placówkach edukacyjnych, w których są one okresowo przeprowadzane z uwzględnieniem skuteczności i czasu ewakuacji. Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku firm i przedsiębiorstw. Pracodawca może zatrudnić wykwalifikowane osoby do przeprowadzenia ćwiczeń ewakuacyjnych. Firmy zajmujące się szkoleniami z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ochrony przeciwpożarowej mogą przeprowadzać takie próbne ćwiczenia. W ramach szkolenia PPOŻ oferowane są próbne ćwiczenia ewakuacyjne. Dzięki takiej próbnej ewakuacji można wskazać błędy koordynacji i je skorygować. Ponadto ćwiczenia praktycznie z zakresu ochrony przeciwpożarowej pozwalają uporządkować i zastosować wiedzę teoretyczną w praktyce.

Czym jest audyt BHP

Wiele firm, działających w branży z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, w swojej ofercie posiada możliwość przeprowadzenia audytów dla przedsiębiorstw. Warto także wiedzieć, co dokładnie kryje pod tym nieco tajemniczym pojęciem audytu. Otóż mówiąc fachowym językiem, audyt jest to nic innego, jak niezależna ocena danej organizacji czy systemu. Ocena takiego przedmiotu audytu jest badana zgodnie z określonymi procedurami, standardami i przepisami prawa. Audyty z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy są więc sprawdzeniem, czy dana firma spełnia odpowiednie wymagania przepisów BHP. Taki audyt, prowadzony przez firmy działające w branży BHP, ma na celu zweryfikowanie czy w miejscu pracy są spełnione przepisy prawne dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy. Po przeprowadzeniu audytu, pracodawca otrzymuje szczegółowy raport z oceną i ewentualnymi dalszymi zaleceniami. Zlecenie wykonania audyty pozwoli pracodawcy na sprawdzenie, czy w jego firmie są odpowiednio wprowadzone zasady bezpieczeństwa i higieny pracy.

Świadczenia związane z bezpieczeństwem i higieną pracy

W każdej pracy osoba zatrudniona, jak również i zatrudniająca, mają wobec siebie różne obowiązki, uregulowane prawnie. Jednym z najbardziej podstawowych obowiązków pracodawcy jest zapewnienie pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Jest wiele świadczeń wynikających z przepisów BHP, które można podzielić, między innymi, na świadczenia z zakresu środków ochrony indywidualnej lub zbiorowej. Ochrona ta jest rozumiana, jako odzież ochronna, której zadaniem jest izolacja przed szkodliwymi czynnikami występującymi w pracy. Innym świadczeniem może być zapewnienie pracownikom odzieży i obuwia roboczego, w razie kiedy podczas pracy istnieje ryzyko zniszczenia lub zabrudzenia odzienia własnego pracowników. Poza świadczeniami związanymi z odzieżą i obuwiem, są także obowiązkowe świadczenia dotyczące szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Zarówno pracownik, jak i pracodawca mają obowiązek znać i stosować się do obowiązujących zasad BHP, dlatego konieczne są szkolenia z tej dziedziny.